• امروز : دوشنبه - ۲ خرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 22 - شوال - 1443
  • برابر با : Monday - 23 May - 2022

اطلاعیه ها

امروز ما در بزرگترین جنگ اعصار و قرون یعنی جنگ تحریف واقعیت‌ها، جنگ روانی و جنگ رسانه ای هستیم/ هروقت دشمن از چیزی عصبانی بود یعنی آن کار به تعبیر حضرت امام کاملا درست و به نفع شماست بیانیه بیش از ۵۰ عضو هیات علمی دانشگاه زابل در خصوص شب نامه های بی نام و نشان گاز تا ۲۴ ساعت آینده به زابل می‌رسد سرقت ۹۸۸ درب منهول در سال ۱۴۰۰ تولید دانش بنیان فرصتی برای ایفای نقش جوانان سیستان و بلوچستان انتقال آب دریای عمان به سیستان بلوچستان؛ سرآغازی برای ورود آب پایدار به کشور انتقال آب دریای عمان به سیستان و بلوچستان نقطه عطفی در حل مشکلات استان است سهمیه شهرستان زابل در طرح نهضت ملی مسکن بیش‌از ۱۳ هزار واحد است کوتاهی و قصور بعضی مسئولین در تامین امنیت تجمع محرز بود / اغتشاشگران باید شناسایی و محاکمه شوند / آقایانی که مصاحبه کردند و از رهاسازی حقآبه گفتند از مردم عذرخواهی کنند بدون تعارف با پزشک سیستانی که ساواک به اعدام محکومش کرده بود

2

رأی مثبت مجلس به بررسی اولویت دار طرح انتقال آب دریای عمان به سیستان و بلوچستان

  • کد خبر : 9091
  • 26 دسامبر 2021 - 18:04
رأی مثبت مجلس به بررسی اولویت دار طرح انتقال آب دریای عمان به سیستان و بلوچستان

نمایندگان مردم در مجلس با بررسی اولویت دار طرح انتقال آب دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان موافقت کردند. به گزارش پایگاه خبری سیستان فراموش شده به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه 5 دی ماه) مجلس شورای اسلامی با 182 رأی موافق، 21 رأی مخالف و 14 رأی ممتنع […]

نمایندگان مردم در مجلس با بررسی اولویت دار طرح انتقال آب دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان موافقت کردند.
انتقال آب

به گزارش پایگاه خبری سیستان فراموش شده به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه 5 دی ماه) مجلس شورای اسلامی با 182 رأی موافق، 21 رأی مخالف و 14 رأی ممتنع از مجموع 248 نماینده حاضر در صحن با بررسی اولویت دار طرح کمیسیون عمران درخصوص انتقال آب دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان موافقت کردند.

حبیب الله دهمرده، به عنوان نماینده متقاضی بررسی اولویت دار طرح کمیسیون عمران درخصوص انتقال آب دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان در راستای اعمال تبصره 1 ماده 100 آیین نامه داخلی مجلس عنوان کرد: همانطور که بارها در جریان قرار گرفتید آب جنوب شرقی کشور به ویژه استان سیستان و بلوچستان به رودخانه هیرمند وابسته بود و زمانی که این رودخانه به دریاچه هامون جاری می شد، مردم این منطقه هیچ نیازمندی در این خصوص نداشتند و حتی با پرداخت مالیات به حکمرانان نیز در طول تاریخ کمک می کردند.

نماینده مردم زابل و زهک در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طی دو سال گذشته پس از ورود آمریکا و انگلیس به افغانستان، تصمیمی مبنی بر وارد کردن لطمه به نظام جمهوری اسلامی اتخاذ شد تا این سرزمین خالی از سکنه شود.

وی تصریح کرد: این در حالی است که به فرموده مقام معظم رهبری سیستان و بلوچستان تنگه احد جمهوری اسلامی ایران است. امروز هیچ راه جایگزینی برای تامین آب منطقه شرق کشور جز انتقال آب از دریای عمان وجود ندارد.

دهمرده با یادآوری اینکه طی 2 سال گذشته یک قطره آب وارد ایران نشده است، اضافه کرد: این پیشنهاد چندین سال پیش به صورت عادی مطرح شد، اما امروز این طرح مورد تاکید کمیسیون عمران و دولت قرار گرفته و انتقال آب از دریای عمران بنایی است که شرق کشور را تا خراسان شمالی به آب می رساند.

این نماینده مردم در مجلس با اشاره به اینکه این طرح انتقال آب از دریای خلیج فارس نیست، افزود: متاسفانه شاهدیم که سایر کشورها از آب دریای عمان استفاده می کنند، اما ما هیچ بهره ای از آن نمی بریم.

وی ادامه داد: اگر امروز چاره ای برای آبرسانی به شرق کشور اندیشیده نشود، شرق کشور دچار مشکل خواهد شد.

حسن نوروزی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 5 دی ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی تقاضای اعمال تبصره 1 ماده 100 در مورد گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح انتقال اب از دریایی عمان به استان سیستان و بلوچستان در مخالفت با این طرح گفت: در رابطه با انتقال آب دریای عمان به سیستان و بلوچستان دولت باید تلاش کند که آب را نه تنها به سیستان و بلوچستان بلکه به فلات مرکزی ایران نیز برساند. هر چند سیستان مظلوم است اما یزد، کرمان، اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و … را چه کنیم که همه با مشکل کمبود آب مواجه هستند.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس آبرسانی به نقاط مختلف کشور را وظیفه دولت دانست و ادامه داد: زمانی برای دولت قانون تعیین می‌کنیم که دستگاه مجریه کاری انجام ندهد حال که تلاش می‌کند باید آب را به همه نقاط خشک ایران برساند چرا که بسیاری از نقاط کشور با کمبود مشکل آب مواجه هستند و در رأس آن منطقه سیستان است.

وی با بیان اینکه دولت باید در خط مقدم آبرسانی به کل کشور باشد، تصریح کرد: دولت باید همه بودجه در مرحله اول صرف آبرسانی به فلات مرکزی و نقاط کم آب کشور کند، این یک موضوع اجرایی بوده و تقنینی نیست.

ابراهیم عزیزی نیز در موافقت با تقاضای بررسی اولویت دار طرح انتقال آب در استان سیستان و بلوچستان گفت: زمانی که کشور همسایه نزدیک به 15 میلیون مترمکعب آب را شیرین سازی می‌کرد ما عملیات آب شیرین‌کن را در غرب بندرعباس شروع کردیم. در حال حاضر کشورهای همسایه 22 میلیون مترمکعب در شبانه روز آب از خلیج فارس نمک‌زدایی کرده و آب را برای مصارف مختلفی نظیر شرب، صنعت  حتی جنگل‌کاری شیرین می‌کنند. ما برای انتقال و تأمین آب شرب و یا شیرین‌سازی آب 10 سال از کشورهای دیگر عقب هستیم.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس ادامه داد: نمایندگان مجلس باید استان سیستان و بلوچستان را در موضوع تأمین آب یاری کنند، بی‌تردید اگر این طرح به تصویب برسد دولت باید با عزم و اراده بیشتر مشکل تأمین آب شرب را حل کرده و نیازهای استان را برطرف کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیاری از استان‌ها با مشکل کمبود آب مواجه هستند، اظهار کرد: از ظرفیت شیرین سازی آب دریای عمان و خلیج فارس باید برای آبرسانی به سایر استان‌ها نیز استفاده کنیم./

لینک کوتاه : https://forgottensistan.ir/?p=9091

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰