• امروز : چهارشنبه - ۲۹ اردیبهشت - ۱۴۰۰
  • برابر با : 8 - شوال - 1442
  • برابر با : Wednesday - 19 May - 2021
4

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان مطرح کرد؛ زنجیره ارزش؛ حلقه مفقوده در کشاورزی جنوب شرق/ دولت نیاز گوشت کشور را از سیستان و بلوچستان تأمین کند

  • کد خبر : 7377
  • 20 آگوست 2020 - 20:36
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان مطرح کرد؛ زنجیره ارزش؛ حلقه مفقوده در کشاورزی جنوب شرق/ دولت نیاز گوشت کشور را از سیستان و بلوچستان تأمین کند

محمد علی نیکبخت گفت: اگر دولت حجم واردات را کاهش دهد و نیاز خود را از سیستان و بلوچستان نوعی سرمایه گذاری است که علاوه بر ایجاد اشتغال نیاز ارزی واردات گوشت منجمد از خارج کشور کمتر می‌شود. محمد علی نیکبخت، رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در نشست خبری که صبح امروز برگزار […]

محمد علی نیکبخت گفت: اگر دولت حجم واردات را کاهش دهد و نیاز خود را از سیستان و بلوچستان نوعی سرمایه گذاری است که علاوه بر ایجاد اشتغال نیاز ارزی واردات گوشت منجمد از خارج کشور کمتر می‌شود.

محمد علی نیکبخت، رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در نشست خبری که صبح امروز برگزار شد، بیان کرد:  ۲۰۸ پروژه بخش کشاورزی با ایجاد ۲ هزار و پانصد و نود و دو فرصت شغلی همزمان با هفته دولت در سیستان و بلوچستان افتتاح می شود.

نیکبخت افزود: پروژه های بخش کشاورزی ویژه هفته دولت با ۹۶۹ میلیارد ریال اعتبار و بهره مندی ۶ هزار و سیصد و پنجاه و چهار خانوار و روستایی آماده بهره برداری است.

وی ادامه داد: ۲۳ پروژه بهبود تولیدات دامی، ۲۷ طرح بهبود تولیدات گیاهی، ۱۱۷ پروژه آب و خاک و امور فنی مهندسی، ۲۴ طرح امور عشایری، ۵ پروژه منابع طبیعی و آبخیزداری، ۱۱ طرح شیلات آب‌های داخلی و یک پروژه شیلات آب‌های آزاد طرح‌های افتتاحیه بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان ویژه هفته دولت را تشکیل می دهد.

این مقام مسئول با بیان این که در جنگ و محاصره اقتصادی قرار داریم، افزود: کشاورزی تنها بخشی است که در سطح ملی تراز بازرگانی و نرخ رشد مثبت دارد و زحمت دیگر حوزه ها را نیز به دوش می کشد، قریب به ۳۲ درصد اشتغال به کشاورزی اختصاص دارد، اما سایر بخش ها تحت تاثیر جنگ اقتصادی دشمن قرار گرفته است.

مشکلی برای تامین غذا نداریم

وی با اشاره به تاثیر کرونا بر تامین غذا در جهان، اذعان کرد: با حمایت مقام معظم رهبری و دولت شرایط به گونه ای رقم خورده است که در شرایط کرونا مشکل تامین غذا در کشور نداریم.

نیکبخت با اشاره به ظرفیت های کشاورزی سیستان و بلوچستان، اضافه کرد: این استان با توجه به سواحل جنوب در موضوع صید و صیادی و آبزی پروری شرایط بی نظیری دارد، در باغبانی نیز شرایط این خطه خاص و در چند محصول در ردیف اول کشور قرار دارد.

وی عنوان کرد: اگر روزی کشور بخواهد در زمینه تولید موز خودکفا باشد، باید این اتفاق در سیستان و بلوچستان رقم بخورد، می توانیم به مرحله ای برسیم که نیاز ایران را از موز تامین کنیم که اگر سطح زیر کشت این محصول در شهرستان های چابهار، کنارک و راسک به ۱۴ هزار هکتار برسد، دیگر نیازی نیست با مشکلات ارزی که وجود دارد برای واردات این محصول اقدام کنیم با تحقق این مهم علاوه بر ایجاد اشتغال، نیاز کشور نیز تامین می شود.

رتبه های سیستان و بلوچستان در تولیدات کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به این که سطح زیر کشت خرما در سیستان و بلوچستان ۵۸ هزار هکتار با تولید ۲۴۵ هزار تن است، افزود: در کشور از نظر سطح زیر کشت و میزان برداشت خرما رتبه اول به این استان اختصاص دارد.

وی سطح زیر کشت چای ترش را هزار هکتار اعلام و اذعان کرد: بالاترین سطح زیر کشت این محصول نیز متعلق به سیستان و بلوچستان است که سالیانه ۹۰۰ تن برداشت می شود، حنا نیز خاص این خطه و انگور یاقوتی جزو ذخایر ژنتیکی آن است‌.

نیکبخت با بیان این که استان در محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری نیز از شرایط خوبی برخوردار است، گفت: اگر کشور می خواهد در بخش محصولات گرمسیری تولید داشته باشد، آن را باید در سیستان و بلوچستان جست و جو کند، چراکه خاستگاه این تولیدات است.

وی اضافه کرد: علی الرغم این که اعلام می شود سیستان و بلوچستان استان خشکی است، اما با بارندگی هایی که رخ می دهد و با استفاده از منابع آبی موجود و خاک و هوای بی نظیر، البته در صورت مدیریت خوب می توان برای توسعه کشاورزی بهره برد.

چابهار؛ گلخانه طبیعی

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: هیچ نقطه ای از جمهوری اسلامی ایران شرایط آب و هوایی چابهار را ندارد، این شهرستان گلخانه ای طبیعی است و نیاز به ایجاد زیرساخت سنگین در آن نیست که برای بهره مندی از آن برنامه هایی در دست اقدام است.

وی گفت: با توجه به ظرفیت استان در بخش گیاهان دارویی، در این زمینه برنامه اساسی در دست اجراست که در قالب الگوی کشت سیستان و بلوچستان پیاده سازی و در این راستا سهم هر شهرستان مشخص می شود تا با استفاده از توان کشاورزان پیش رو بتوان در این مسیر قدم برداشت.

نیکخبت با اشاره به طرح ۴۶ هزار هکتاری سیستان بیان کرد: با توجه به میزان آبی که در اختیار مردم قرار می گیرد نمی توان با کشت گندم به تنهایی نمی توان کشاورزی پایدار و سطح رفاه مناسبی را برای مردم تعریف کرد، باید به سمتی برویم که مصحولات اقتصادی پر درآمد را با قیمت مناسب به آن ها ارائه دهیم و نهاده ها را نیز تامین کنیم تا وضعیت معیشت تغییر کند.

وی با تاکید بر اهمیت زنجیره ارزش، گفت: موز، حنا، چای ترش و خرما خاص سیستان و بلوچستان است، اما با وجود تولید این محصول به دلیل این که زنجیره آن کامل نیست، متاسفانه ضایعات زیاد بوده و به قیمتی که باید فروخته نمی شود که برای رفع این مشکل از همکاری و سرمایه گذاری مردم و بنگاه های اقتصادی استقبال می شود.

آستان قدس؛ متقاضی ۲ هزار هکتار کشت مشارکتی و قراردادی

رئیس جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان با بیان این که کشت های قراردادی و مشارکتی در دستور کار است که سرمایه گذاران می توانند برای همکاری در بخش کشاورزی ورود کنند، اضافه کرد: سیاست اول این سازمان توسعه کشت های قراردادی در منطقه است که در قالب قرارداد حقوقی ترویج پیدا می کند، در همین راستا قرادادی بین کشاورزان با آستان قدس برای فعالیت در ۵۷ هکتار منعقد شد، آن ها آماده انعقاد قرارداد جهت ۲ هزار هکتار کشت مشارکتی و قراردادی هستند.

وی با اشاره به این که اجرای الگوی کشت نیز بسیار مورد توجه بوده و در این راستا برنامه هایی تدوین شده است، ادامه داد: رفع برخی محدودیت ها از پیش روی کشاورزان از دیگر اقدام هاست که در همین راستا برای اولین بار بعد انقلاب محدودیت کشت پنبه در جنوب استان حذف شد، این مهم باعث توسعه کارخانه ریسندگی و بافندگی ایرانشهر می شود و اشتغال جدیدی به همراه خواهد آورد، چراکه آن ها با توجه به نرخ ارز برای واردات نیازمندی هایشان با مشکل مواجه هستند.

نیکبخت گفت: با توجه به شرایطی که در کشور رقم خورده است برای این که خود را با این وضعیت تطبیق دهیم، محدودیت واردات خوراک دام و طیور را از پاکستان و هند برداشتیم و در شرایط فعلی هر تاجری می تواند از طریق بندر چابهار و بازارچه های مرزی برای واردات نهاده های دامی اقدام کند.

وی با اشاره به ظرفیت های سیستان و بلوچستان در زمینه دام و طیور خاطرنشان کرد: در بخش گوشت در استان به خودکفایی رسیده ایم، همچنین این ظرفیت وجود دارد که بخش عمده ای از نیاز گوشت قرمز کشور را تامین کرد، تامین گوشت در سیستان و بلوچستان هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است.

قابلیت های سیستان و بلوچستان در تولید گوشت

نیکبخت با اشاره به وجود زیرساخت های لازم برای تولید ۱۰۰ هزار تن گوشت با ایجاد ۲۲ هزار فرصت اشتغال گفت: اگر دولت حجم وارادت را کاهش دهد و نیاز خود را از سیستان و بلوچستان نوعی سرمایه گذاری است که علاوه بر ایجاد اشتغال نیاز ارزی واردات گوشت منجمد از خارج کشور کمتر می شود.

وی اضافه کرد: در زمینه طیور ۴۰ درصد نیاز سیستان و بلوچستان در استان تولید می شود، اما ظرفیت برای سرمایه گذاری وجود دارد که با حذف محدودیت ها پذیرای سرمایه گذاران در راستای ارتقای تولید در این بخش هستیم که با تحقق آن تاکنون ۱۰۰ قرارداد وصولی در این رابطه منعقد شده است.عصر

لینک کوتاه : https://forgottensistan.ir/?p=7377

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰